ÉVSZAKOK, RÁD HANGOLVA! Hűtés & Fűtés & Klimatizálás, ahogy szeretnéd!

Hétf.-Szomb.: 07:00 - 17:00

24h Szolgálat meglévő ügyfeleinknek

Keress bátran 06/30 9 555 360

Kalocsa Duna utca 23

Fűtés klímával

Fűtés Klímával

Noha még mindig kevesen hiszik el, a modern fűtésre optimalizált klímákkal nagyon gazdaságosan lehet fűteni. Akár meglévő fűtésrendszernél rásegítésnek is tökéletes megoldás. Új építésnél érdemes klímán vagy hőszivattyún elgondolkozni, mert kevesebb költséggel vagy egyszerűbben lehet kiépíteni mint egy gázfűtést.

Fűtés klímával
emergency-service

Tényleg megéri klímával fűteni? Számoljunk egyet! Előtte viszont muszáj legalább nagyjából ismerni a működését

Egy fűtésre optimalizált klíma energiahatékonysága több, mint négyszer olyan jó lehet, mint egy sima hősugárzóé. Hogy mindez hogyan lehetséges? Képes a külső levegőből is felvenni energiát.
Nehéz elképzelni, de még akkor is, amikor kint hidegebb van mint bent.

Honnan vesz fel a klíma energiát?

A világegyetemben elérhető leghidegebb hőmérséklet a -273 fok. Itt már bármilyen anyag is legyen, semmi hőenergia nincs benne. Ezt fizikusok bizonyították, el kell fogadnunk. Viszont ez felett minden egyes hőmérséklethez energiatartalom párosul. Természetesen minél nagyobb a hőmérséklet, annál több energia. Tehát a -273 fokhoz képest a +10 fokban a 0 fokban, és a -10 fokban is van a levegőnek (és minden más anyagnak is) energiatartalma.

A Fizikájáról könyveket lehet írni, megpróbálom valahogy egyszerűen..kezdjük csak egy hűtővel

Ehhez el kell hinnetek hogy valójában a hűtőben nem a hideg megy be a húsba, hanem a hús melege megy ki a hűtőből, azzal hogy a hideg térrel felveszed a hús melegét, azaz hőenergiáját. Erre bizonyíték hogy a hűtő hátulján a hőcserélő meleg ha megfogod. Itt adja le azt a hőenergiát amit a húsból elvett.
Tehát mit is csinálsz? Bentről kihozod a meleget, tehát bent hidegebb lesz, és kint pedig leadod a meleget, kint így melegebb lesz. Mindezt a hőszállítást a hűtőbe beletöltött gáz csinálja. Azért adod le a meleget, hogy újra hideg lehess bent, amivel újabb meleget hozhatsz ki. Ezt a körfolyamatot addig játszod amíg a beállított hőmérsékletet el nem éred. A beállított hőfokkal jelzed a hűtőnek hogy nem akarsz több hőenergiát elvenni a hústól, álljon meg.

Most ugorjunk a klíma működésére..

Ezt most hasonlítsd ahhoz amikor a klímád hűtésben van. A beltéri egységed hőcserélője hideg. A hideg hőcserélőn a beltéri egységed ventilátora átszívja a szobád melegebb levegőjét. A szobád melegebb levegőjének hőenergiája a hőcserélőn keresztül a klímádba töltött gázba kerül. Mivel a szobád levegőjének elvetted a hőenergiáját, hidegebb lesz azután a levegő, és ezt fújod vissza a szobába. A klímába töltött gáz kiviszi a hőenergiát a kültéri egységedbe, amit az ottani ventilátor segítségével a környezetbe juttatsz. Tehát ha bent elveszel meleget a szobából, hűtesz, kint a kültéri elé odateszed a kezed, meleg lesz, mert oda viszi ki. Most csak képzeld egyszerűen valamiből elvettél hőt, ez a szobád, és valamihez elvitted ezt a hőt, ez az udvarod , vagy a szomszédé, de tulajdonképpen a környezetbe vitted.

Akkor nézzük mi történik fűtésben..

Képzeld el hogyha fordítva raknánk fel a kültéri meg a beltéri egységedet. Tehát bent lenne a kültéri, kint meg a beltéri egységed. Az utcát hűtenéd, tehát az utca levegőjéből vennél el meleget, és azt bevinnéd a szobádba. Működne?? Természetesen! Ezt a mostani hűtő-fűtő klímáknál már nem kell, mert ez történik mikor átkapcsolod. Megfordítja a szerepeket, hogy hol vegyen fel, és hol adjon le hőt.
Fűtésben -5fokos hidegben a kültérből hőenergiát felvenni ha a hőcserélőnk, hogy a hőcserélőben lévő gáz még ennél is hidegebb. Legyen mondjuk -25fokos. Ez mit jelent? A -25 fokos hőcserélő hidegebb mint a -5 fokos kültéri levegő, így a -5 fokos levegőnek van nagyobb energiatartalma. Emlékezz az előzőekben leírtam hogy minél magasabb a hőfok annál nagyobb az energiatartalma. Tehát a -5 fokos levegő energiáját felveszi a -25 fokos hőcserélő. Ne gondold tovább, mert ahhoz több könyvet is el kellene olvasnod. Ezt most hidd el.
Jó, de mitől lett -25 fokos a kültéri hőcserélőm? Egy példa. Manapság már nem mindenki, de azért biztosan sokan láttatok már disznótorban perzselést gázpörkölővel. Gyakran lehet ilyenkor látni hogy a gázpalack ilyenkor jegesedig, lefagy. Amikor csökken a gázpalackban lévő nyomás, akkor a hőmérséklete is esik. Ekkor szokták belerakni a palackot forró vízbe hogy emeljük a hőmérsékletét és ezzel újra legyen nyomása. Itt most megint el kell hinnetek hogy a gázok nyomása és hőmérséklete összefügg. A kérdésre a válasz hát az, hogy azért lesz olyan hideg kint a hőcserélőd mert előtte van egy olyan szerkezet ami miatt a klímába betöltött gáz nyomása csökken..és így a hőmérséklete is. Azért kell lecsökkenteni a hőmérsékletét, hogy hidegebb legyen mint a kültéri levegő, és így fel tudjon venni energiát a kültérből.
Amikor ezt az energiát felvette a kültérből, a klíma kompresszora még rásegít, energiát ad hozzá. Nagyon egyszerű amikor a levegőt/ gázt sűríted, az melegedni fog, a sűrítéssel energiát viszel bele. Ugye te is fogtál már pumpát pumpálás után és érezted hogy meleg? Az izom energiád egy részét átformáltad hőenergiává. Ilyen egyszerű. Ezt csinálja a kompresszor is, az elektromos áram energiájából hőenergia lesz.

Mennyire jó hatásfokkal dolgozik a klíma?

Ha a két előző bekezdést összerakjuk, akkor az a tény hogy minél több enrgiát tudsz felvenni a kültérből annál kevesebbet kell hozzáadnia a kompresszornak. Minél kevesebbet kell hozzáadnia a kompresszornak, annál kevesebbet fog fogyasztani a klíma elektromos áramból. A klíma által így termelt energia, és a klíma által az elektromos hálózatból felvett áram hányadosa a klíma fűtési hatékonysága.A klímák fűtési hatékonyságát a gyártók SCOP-érték formájában adják meg.(a hűtési hatékonyság SEER)  Ez azt mutatja, hogy a klíma 1 egységnyi, legyen ez 1 kilowatt áramból amit az órádba teker, hány egységnyi, azaz hány kilowattnyi energiát termel. Ha az SCOP érték 4, akkor 4 kilowattot. Tehát 1-et a kompresszorral adsz hozzá a többi 3 kilowattot pedig kültér energiájából veszi fel.

A klíma fűtési / hűtési hatékonysága

Az SCOP a fűtési  a SEER az hűtési hatékonyság mutatószáma.
Nagyon fontos tudnotok, hogy a klímáknál megadott fűtési és hűtési hatékonyságokat egy bizonyos hőfokra adják meg. Ha viszont eddig elolvastál már akkor a kérdőjel ott kell hogy legyen a fejedben hogy mi van a többi hőfokon? És teljesen helyénvaló a kérdés.
Vegyük azt hogy a klímád fűtésben van, és nagyon hideg van kint, -20 fok, kevesebb energiát tud felvenni a kültérből a klíma , mint monjuk +5 fokban ? Igen, kevesebbet.. Mivel tud rárakni, a kompresszorral, a kompresszor meg az elektromos hálózatodból táplálkozik, ilyenkor a hatásfokod (SCOP) rosszabb lesz. Lehet hogy 4 helyett csak 2,5- ös lesz. Tehát 1kW pörög bele a villanyórádba, viszont 2,5 kW-ot viszel be a szobába. Még mindig jobb mint az elektromos fűtőszál!
De amit ezzel el akartam mondani az az, hogy a működésből adódóan az összes klíma (és hőszivattyú) hatékonysága a legnagyobb összefüggésben a kültéri hőmérséklettel van. Tehát minél kevesebb energiát tud felvenni a kültérből annál többet kell a kompresszornak rádolgozni.

Nem kell megijedni, van megoldás.

De nem kell megijedni vannak olyan klímaberendezések amelyek még -30foknál is tudnak hatékonyak lenni..
A jelenleg kapható készülékek szinte kivétel nélkül hűtő-fütő klímák, azokkal tehát egyaránt lehet hűteni is, fűteni is. Ha tehát csak rásegítő jelleggel, ősszel és tavasszal szeretnénk a klímát fűtésre használni, arra alapvetően minden 2015 után gyártott készülék alkalmas.
Más a helyzet, ha télen, tartósabb fagy idején is szeretnénk használni a klímát. Ilyenkor a készüléket téliesíteni kell, ami egy ún. téliesítő szett, azaz különféle fűtőalkatrészek utólagos beszerelését jelenti. Az ilyen módon téliesített klímát már bátran használhatjuk nagyobb hidegben is, bár komolyabb mínuszok esetén a készülék hatásfoka jelentősen esik.
A leginkább energiatakarékos megoldás az, ha eleve egy fűtésre optimalizált klímát választunk. Ennek kialakítása aktívan támogatja az egész éves használatot.Költséghatékony fűtés.Ahogy már írtam az előzőekben klímák fűtési hatékonyságát a gyártók az SCOP-érték formájában adják meg. A fűtésre optimalizált Klímák akár 4,6-os SCOP-értékkel (átlagos érték, egy bizonyos hőfokra számolva, ahogy írtam!!) is rendelkeznek, azaz a készülék 1 kW felvett elektromos energiával 4,6 kW fűtési energia előállítására képes.
További előnye a fűtésre optimalizált készülékeknek, hogy széles működési tartományban biztosítják a lakás fűtését. Akár még -30°C külső hőmérséklet mellett is képes fűteni.

Számoljunk! Vessük össze a fűtési módokat!

Vegyünk példának egy 100 m2-es utólag szigetelt családi házat, amelyen 10cm szigetelés van, vegyünk 36.000 Ft-os gázszámlát téli hónapokban (7hónap) . Ez ugye a 20.000Ft / hónapos általánydíj ha egész évet nézünk. 1kilowatt áramért 36 Ft-ot fizetünk, annyi gázért amivel egy kilowatt energiát elő tudunk állítani a kazánban, 8,12 Ft-ot. Ezt nyugodtan átszámolhatod te is a gázszámládról. Általában a fűtőértékek MegaJoule-ban [MJ] vannak megadva a számlán. A váltószám 1 kilowatt = 3,2494 MJ. Így már össze lehet hasonlítani az egyes fűtési módokat.
36000 forintos gázszámla mellett 14400 MJ azaz 4431 kilowatt energiát termeltünk a kazánban. Mondhatnánk hogy ennyi szükséges a ház fűtéséhez, de ne felejtsétek el hogy a kéményetek a hidegben gőzölög, tehát ott meleg van, tehát a kéményen keresztül is megy el meleg.

Ha mindezt csak tisztán elektromos fűtéssel csinálnánk, az 4431kW megszorozva 36 Ft-al az 159.000 Ft lenne.
A klíma ugye a környezetből is vesz fel energiát, írtam az SCOP értékről,ami legyen mondjuk 4-es , ez azt jelenti hogy 1 kW-ot pörget bele az órába,a többi energiát a környezetből veszi fel, és 4kW-ot fűt bent. A példa házunk fűtési igénye egy téli hónapban 4431kW. Ha ezt elosszuk 4-el, akkor megkapjuk hogy 1 hónapban mennyit pörget a villanyórába. Ez 1108 kW aminek az áram díja 1108-szor 36Ft ami 39.900 Ft lenne normál áron. Viszont a klímákhoz igényelhető a H tarifa az elektromos szolgáltatónál, hiszen megújuló energiaforrás. H tarifában a 1kW áram 23 Ft. Ezzel már a fűtési díjunk 25.485 Ft-ra csökkent, ami az egész télre vetítve, amit 7 hónapnak számoltunk 178.400 Ft. Ha 4,6-os SCOP-al számoltunk volna ez természetesen kevesebb lenne ha 3,5-ös SCOP-al akkor pedig több, de ez természetesen teljes mértékben attól függ, hogy mennyire hideg, mennyire tartósan hideg a tél.

Összefoglalásul..

A globális felmelegedésnek betudhatóan sajnos már azért ritka a -10 fok alatti tartós hideg, ebben szerintem megegyezhetünk.
Azt gondolom összességében biztosan kijelenthetünk, hogy aki fűtésre optimalizált klímával fűt, az nem jár rosszabbul mint aki gázzal. Ha a komfortosságokat tekintjük, de ez egyén kérdése, talán a klíma hátrányára írható hogy jobban mozgatja a levegőt, mint mondjuk a radiátoros vagy a padlófűtés.